• Kryteria Oceniania

• Kryteria oceniania

Kryteria oceniania określają: stopień opanowania materiału programowego, poziom opanowania techniki ćwiczeń, postępy w usprawnianiu własnego ciała, poziom sprawności motorycznej, aktywne uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego, stopień aktywności w życiu sportowym szkoły i poza nią, stan ogólny wiedzy o kulturze fizycznej.

Ocenę celującą (6) otrzymuje uczeń, który:

1. Spełnia wszystkie wymagania na ocenę bardzo dobrą.
          2. Aktywnie uczestniczy w życiu sportowym, bądź też w innych formach działalności związanych z kulturą fizyczną na terenie szkoły.
          3. Zajmuje punktowane miejsca w zawodach międzyszkolnych na szczeblu gminnym, miejskim rejonowym i wyższym.

Ocenę bardzo dobrą (5) otrzymuje uczeń, który:

1. Całkowicie opanował materiał programowy.
          2. Jest bardzo sprawny fizycznie.
          3. Ćwiczenia wykonuje właściwą techniką, pewnie, w odpowiednim tempie i dokładnie, zna założenia taktyczne i przepisy dyscyplin sportowych zawartych w programie.
          4. Posiada duże wiadomości w zakresie kultury fizycznej i umiejętnie wykorzystuje je w praktycznym działaniu.
          5. Systematycznie doskonali swoją sprawność motoryczną i wykazuje duże postępy w osobistym usprawnieniu.
          6. Jego postawa społeczna, zaangażowanie i stosunek do wychowania fizycznego nie budzi najmniejszych zastrzeżeń.
          7. Bierze aktywny udział w zajęciach SKS i zawodach sportowych.

Ocenę dobrą (4) otrzymuje uczeń, który:

1. W zasadzie opanował materiał programowy.
          2. Dysponuje dobrą sprawnością motoryczną.
          3. Ćwiczenia wykonuje prawidłowo, lecz nie dość lekko i dokładnie oraz z małymi błędami technicznymi.
          4. Posiada wiadomości i potrafi je wykorzystać w praktyce za pomocą nauczyciela.

5. Wykazuje stałe i dość dobre postępy w usprawnianiu.
          6. Jego postawa społeczna i stosunek do kultury fizycznej nie budzą większych zastrzeżeń.

7. Bierze udział w zajęciach pozalekcyjnych.

Ocenę dostateczną (3) otrzymuje uczeń, który:

1. Opanował materiał programowy na przeciętnym poziomie ze znacznymi lukami.
          2. Dysponuje przeciętną sprawnością motoryczną.
          3. Ćwiczenia wykonuje niepewnie i z większymi błędami technicznymi.
          4. W jego wiadomościach z zakresu kultury fizycznej są znaczne luki, a tych które posiada nie potrafi wykorzystać w praktyce.
          5. Wykazuje małe postępy w usprawnianiu.
          6. Nie bierze udziału w zajęciach pozalekcyjnych, wykazuje brak zainteresowania nimi.

Ocenę dopuszczającą (2) otrzymuje uczeń, który:

1. Nie opanował materiału programowego w stopniu dostatecznym i ma poważne luki.
          2. Jest mało sprawny motorycznie.
          3. Ćwiczenia wykonuje niechętnie i z dużymi błędami technicznymi.
          4. Posiada małe wiadomości z zakresu kultury fizycznej, wykazuje brak nawyków higienicznych.
          5. Nie jest obowiązkowy i wykazuje bardzo nikłe postępy w usprawnieniu fizycznym.
          6. Ma niechętny stosunek do zajęć i kultury fizycznej oraz przejawia pewne braki w zakresie wychowania społecznego.
          7. Unika zajęć lekcyjnych z kultury fizycznej.

Ocenę niedostateczną (1) otrzymuje uczeń, który:

1. Jest daleki od spełnienia wymagań stawianych przez program.
          2. Posiada bardzo niską sprawność motoryczną.
          3. Wykonuje jedynie najprostsze ćwiczenia i w dodatku z rażącymi błędami.
          4. Charakteryzuje się praktyczną niewiedzą w zakresie wychowania fizycznego.
          5. Ma lekceważący stosunek do zajęć i nie wykazuje żadnych postępów w usprawnieniu.
          6. Na zajęciach wychowania fizycznego wykazuje duże i rażące braki w zakresie wychowania, jego stosunek do przedmiotu jest niechętny.
          7. Odmawia udziału w zajęciach pozalekcyjnych w zakresie kultury fizycznej.